Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 19°C
Rüzgarlı

CHP Milletvekili Suzan Şahin: Hatay, EXPO 2021 için Devlet desteği istiyor!

CHP Milletvekili Suzan Şahin: Hatay, EXPO 2021 için Devlet desteği istiyor!
02.04.2021
136
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin, botanik EXPO’larının Türkiye Cumhuriyet tarihi boyunca almış olduğu en büyük uluslararası organizasyon olduğunu belirterek 2021 yılı Aralık ayında “Medeniyetler Bahçesi” temasıyla Hatay’da düzenlenecek olan, Olimpiyatlar ile Dünya Kupasının ardından  dünyanın en büyük organizasyonu olarak kabul edilen EXPO 2021 için, Antalya ve İzmir’de olduğu gibi hükümetin destek vermesini isteyerek konuyu TBMM gündemine taşıdı.

defne-arcelik

Daha önce İzmir ve Antalya’da düzenlenen EXPO’larda olduğu gibi 2021 sonunda Hatay’da düzenlenecek olan EXPO’da da ‘Projenin Üstlenilmesi’ için hükümeti ve ilgili bakanlıkları göreve davet eden Milletvekili Suzan Şahin yaptığı açıklamada:

‘‘Türkiye’nin bu önemli organizasyondan alnının akıyla, dünyaya örnek olacak şekilde çıkması için devlet desteği çok yararlı olacaktır. Zira şu an EXPO’nun bütçesini oluşturup yönetecek durumda olan Hatay Büyükşehir Belediyesi bütçesinden yapılacak olan yatırım giderleri Hatay’a, çocuklarımızın geleceğine kullanılmalı, organizasyon bütçesi devlet tarafından oluşturularak ilgili bakanlıklar tarafından sağlanmalı düşüncesindeyiz. Yaklaşık 5 milyon turistin medeniyetler şehri Hatay’a gelecek olması ülke ekonomisi ve tarihi miraslarımızın tanıtılarak turizmimize destek olacağı aşikardır. Bu nedenle organizasyon bütçesine başta Tarım ve Orman Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığının katkı sağlaması ülkemiz için çok yararlı olacaktır.’’

OLİMPİYATLAR VE DÜNYA KUPASINDAN SONRA EN BÜYÜK ORGANİZASYON

EXPO, Olimpiyatlar ve Dünya Kupasının ardından en büyük organizasyon olarak kabul ediliyor ve 160 yıllık EXPO tarihinde Türkiye bu yıl bir kez daha EXPO’ya ev sahipliği yapacak.

Aralık 2021’de Hatay’da düzenlenecek olan EXPO uluslararası bir organizasyon ve tarih boyunca ticari malların tanıtılması ve pazarlanması amacıyla doğmuş bir kavram. EXPO ya da diğer adıyla dünya fuarları, 19’uncu yüzyılın ikinci yarısında sanayi devriminin getirdiği ekonomik ve teknolojik gelişmelerin sergilenmesi amacıyla ortaya çıktı. Sonrasında ise EXPO tüm dünya ülkelerini bir araya getiren, kültür ve üretimden kaynaklanan politik güçlerin sergilendiği bir etkinlik oldu.

EXPO’nun önemini ve düzenlendiği ülkelere ekonomik katkılarının altını çizen CHP Milletvekili Suzan  Şahin, ‘‘EXPO sergilerinin olimpiyatlardan bile daha önemli, daha büyük bir organizasyon olarak değerlendirilmesinin nedeni ziyaretçi sayısıdır. Bu nedenle EXPO’lar dünyada evrensel bir fuar olarak değerlendirilmektedir. Ülkemizde daha önce İzmir ve Antalya’da düzenlenen EXPO’larda bakanlar kurulu kararı ile projenin üstlenilmesine karar verilmiş, böylece Türkiye’nin turizm, tanıtımına katkı sağlanmış, yatırımlar yapılarak ekonomiye büyük faydalar sağlanmıştır. Sevgi ve kardeşlik şehri olan ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Hatay halkı da aynı desteği devletinden beklemektedir.’’ ifadelerini kullandı.

5 MİLYON TURİST GELECEK

Dünyada botanik EXPO’larına 5 milyonun üzerinde ziyaretçinin geldiğini belirten Suzan Şahin, ülke turizmi, ekonomisi ve tanıtımı için yakalanan bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek açıklamasını şöyle noktaladı:

‘‘Kültür, tarih, eğitim olimpiyatları olarak nitelendirilen EXPO’lar, ülkeleri uzmanlaşmış oldukları konulardaki bilgi birikimlerini daha yaşanır bir dünya için paylaşmak üzere bir araya toplamayı amaçlamakta. 5 milyondan fazla insanın Hatay’a gelecek olması planlanan süreç hem Hatay hem de Akdeniz Bölgesi’ndeki şehirlerimizi son derece olumlu şekilde etkileyecektir. Hatay ve bu bölgelerde var olan doğa, ekoloji, kültür içerikli turizm büyük bir ivme kazanacaktır. Medeniyetler şehri Hatay’ın doğal bir müzesi olması ve bünyesinde milyonlarca endemik bitkiyi barındırması nedeniyle de önemli bir tanıtım gerçekleştirecektir. Bu nedenle İzmir ve Antalya EXPO’larında olduğu gibi gerekli yatırımların Hatay’a da yapılması, gerekmektedir. Yol, su, alt yapı, üst yapı, kültürel etkinlikler, konaklama, ulaşım gibi bütçe kalemlerinin devlet tarafından üstlenilmesi, devlet kurumlarının tanıtım ajanslarının yurt içi ve yurt dışında Hatay EXPO2021’i tanıtarak destek olmasını bekliyoruz. Bu konuda hükümete çağrımızı yaptık. EXPO konusu siyasi ön yargılardan arındırılmış olarak, parti ayrımı yapmadan bütün partilerin ki başta iktidar partisi AKP’nin ve tüm kent dinamiklerinin Hatay’ımıza sahip çıkmasıyla çözülebilecektir.’’

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.